Bak Gördün Mü?


Bebeğinizin en önemli rutin muayenelerinden biri göz muayenesidir.

Çocuk doktorunuz, doğumu takip eden tüm kontrollerinde gözlerle ilgili şüpheli bir bulgu saptadığında sizi göz hekimine yönlendirecektir. Ancak bebeğiniz 1 yaşını tamamlamadan(6 ay-1 yaş arasında), çocuk kliniğindeki kontrolleri tümüyle normal bile olsa, onun göz hekimi tarafından da mutlaka görülmesini sağlamanız gerekir. Çünkü bebeğinizin gözlerinde bu yaşta var olabilecek ve görmesini bulanıklaştıran herhangi bir bozukluk(kapak düşüklüğü, kırma kusuru, şaşılık, ortam opasitesi ve gözün gören tabakası ile ilgili sorunlar), görmenin gelişimini engelleyerek ömür boyu net görememeye (göz tembelliği-ambliyopi) yol açabilir.

Ambliyojen faktörler olarak adlandırdığımız bu problemlerin ancak çok küçük bir bölümü çocuk doktorunuz tarafından saptanabilir; zamanında düzeltilmemeleri halinde tembellik kaçınılmazdır. Çocuk ne kadar bulanık görüyorsa, görmenin gelişimi o kadar çok engellenir. Bazı nadir hastalıklarda görmenin sağlıklı gelişimi için doğumu izleyen günler bile önemliyken(örneğin doğumsal kataraktlarda iyi bir görme ancak ilk 48 saatteki operasyonla sağlanabilir), büyük bölümünde tedavi için 1 yaş sonuna kadar zamanımız vardır. Prematür veya düşük doğum ağırlıklı bebekler, gözyaşı sistemi tıkanıklıklarına bağlı olabilecek tek taraflı yaşarmalar ve şaşılık, göz hekiminin bir an önce görmesini ve takibini gerektiren diğer önemli durumlardır.

Göz tembelliğini tedavi etmenin, tembelliği yaratan durumları tedavi etmekten her zaman daha güç olduğunu unutmayın ve çocuğunuz 1 yaşını doldurmadan bir göz hekimine getirin!

Randevu için 0312 292 99 00


تعليقات

تحميل...

المؤلف

جراحة العظام والمفاصل و 31 أكثر

تعليقات المؤلف

التدريب على اجراءات خروج المرضى: التدريب على اجراءات خروج المرضى بعد الولادة

النزيف: يستمر النزيف بعد الولادة لمدة تصل إلى 4-6 أسابيع. في الأيام الثلاثة الأ...

اقرا المزيد

تصلب الشرايين

تصلب الشرايين : يعرف مرض Atherosclerosis بين العامة بتصلب الشرايين و هو مرض يصي...

اقرا المزيد

التصلب المتعدد (MS)

التصلب المتعدد (MS) هو مرض تظهر فيه بؤر للإلتهابات في الدماغ و/ أو العمود الفقري...

اقرا المزيد

سرطان الرئة

هو عبارة عن أورام خبيثة تعود جذورها إلى مجاري التنفس. ينتشر هذا المريض لدى الرجا...

اقرا المزيد

(مشكلة الانتصاب (العجز الجنسي

هناك أسباب عديدة لعجز الانتصاب. أهمها وأكثر الأسباب المسببة لذلك هي التدخين والا...

اقرا المزيد

المقالات ذات الصلة