20 Yaş Diş Çekimi


Herkesin bildiği üzere ağzımızda en son süren dişler üçüncü azı dişleri olmaktadır. Toplum arasında 20’lik diş olarak bilinen gömü dişler, çoğunlukla 17 ve 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. 20’lik dişlerin çekilip çekilmemesi gerektiği konusundaki tartışmalar halen sürmektedir. Şayet 20’lik dişler uygun pozisyonda sürerler yani uygun pozisyonda çıkarlarsa ve çevre dokulara zarar vermezlerse bu dişlerin çekilmesine gerek yoktur.
مصدر عنوان إنترنت : http://www.dentaluna.com/20-yas-dis-cekimi

Çene kemiğine kaynaşmış ve normal olmayan bir pozisyonda süren bir dişin zaman içerisinde sebep olacağı zararlar ön görülerek çekimi yapılabilir. Bu dişler, röntgenle tespit edilir. Şayet ağızda yer yok ise 20’lik dişin çıkması, dişeti-kemik ve çevre dişlerin yapısında bozulmalara yol açabilir.

Gömülü dişlerin cerrahisi;

Çoğunlukla ağızda sürme sorunu olan üçüncü azı dişler ve 20’lik dişlerin çekilmesi (ekstraksiyonu) uygulamasıdır. Bu 20’lik dişler 17–25 yaşları arasında sürer yani çıkar. Bu sebeple bu gömülü dişlere toplum arasında 20’lik diş denir. Bu dişler illaki çekilmek zorunda değillerdir. Şayet düzgün bir şekilde, karşıt dişle temas edecek bir pozisyonda, alan sıkıntısına yol açamayacak biçimde çıkarsa 20 yaş dişlerinin çekimi yapılmayabilir. 20 yaş dişleri ardından damakta yine sürme sorunu yaşanan dişler köpek(kanin) dişleridir. Bu dişler de aynı şekilde damaktan sürebilir ya da ortodontik braketlerle sürdürülebilir.

Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesini Gerektiren 6 Durum

Çürük;

Dişin sürmesi aşamasında meydana gelen yuvada tükürük, bakteri ve besin artıkları burada birikme yapabilir. Bu birikmeler de çürüğe yol açabilir ve çevre dişi de riske atar. Bu gibi durumları tespit etmek oldukça güçtür. Çürüğün meydana gelmesi durumunda bu dişlerde ve komşu dokularda enfeksiyona ve apseye yol açabilir. Kişi oldukça şiddetli ağrılar duyabilir.

Dişeti apsesi(Perikoronitis);

Bir bölümü sürmüş dişlerde, o alandaki enfeksiyon yumuşak dokuyada da yayılır ve ağız kokusuna , ağrıya ve ödeme yol açar. Çeşitli durumlarda ağzın tam olarak açılmasını engeller. Bu duruma da trismus denilir. Şayet bu sorun müdahale edilmeyip ilerlerse lenfler yardımı ile yanak ve boyun bölgesine de yayılma gösterir. Bu bölgenin hijyeni tam olarak sağlanamadığı için enfekte olabilecek bir ortamdadır.

Basınç ağrısı;

20’lik dişlerin sürme yani çıkma sırasında komşu dişlere bir baskı yapar. O alandaki basınç da basınç ağrısına yol açar. Hatta bu durum komşu dişlerde aşınmaya dahi yol açabilir.

Ortodontik amaçlı;

Özellikle yaşı genç olan kişiler, dişlerindeki çapraşıkların giderilmesi için ortodontik tedavbi alırlar. Yirmi yaş dişlerinin sürme basınçları diğer dişlere de kuvvet uygular, bu kuvvet dişlerde itmeye sebep olur. Bu sebeple de dişler de çapraşıklar gözlemlenir.

Protezle ilgili faktörler;

Protez yapılması düşünülen kişilerde hekim yirmilik dişleri de göz önünde bulundurmalıdır. Bunun sebebi de 20’lik dişlerin, protetik olarak ender şekilde kullanılmasıdır. Çeşitli ve gerekli hallerde 20 yaş dişleri çekilebilir.

Kist oluşumu;

20’lik dişler sürerken etrafındaki folikülün(kılıf) rezorbe olmaması dolayısıyla kistik oluşumlar meydana gelebilir. Bu kistik oluşumlar büyüyebilir ve kemikte rezorpsiyona(aşınmaya) yol açabilir. Kemikte büyük boşluklar oluşturabilirler. Bu sebeple de çene kemiğinde zayıflamalar görülür. Bu durumda da çene kemiğinde kırıklar oluşabilir. Ender şekilde de görülse bu kistler tümör oluşumuna dek gidebilir. Bu riski almadak adına 20’lik dişlerin çekilmes gerekebilir.

20’lik Diş İle İlgili En Merak Edilen 5 Soru

1.Yirmilik dişim herhangi bir rahatsızlığa sebep olmuyor, gene de çektirmeli miyim?

Şayet dişinizden herhangi bir rahatsızlık duymasanız dahi, doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Yapılan muayeneler ve çekilen panaromik film ile dişinizin değerlendirilmesi yapılır. Şayet pozisyonu uygun ise, enfeksiyona, diğer dişleri itmeye, çürüklere ve ağız kokusuna yol açmıyorsa dişiniz çekilmeyebilir. Ancak akıldan çıkarılmaması gereken saydığımız sorunların bir anda ortaya çıkmayacağıdır. Zaman içerisinde birden bire ağrıya ya da ağız kokusuna yol açabilir. Bu gibi durumları ileri yaşamamak için dişinizin çekilmesini tercih edebilirsiniz.

2.20’lik dişlerimi ne zaman çektirmeliyim?

20’lik dişi çektirmek için en uygun zaman diye bir kavram yoktur. Şayet dişinizi çektirdikten sonra daha hızlı ve çabuk iyileşmesi isterseniz 20-30 yaşları arasında yirmilik dişlerinizi çektirmelisiniz. Çünkü yaşınız 40’ı geçtikten sonra yapılan çekimlerde iyileşme süresi uzar, operasyon biraz daha zor yapılır.

3. Dişimin ucunu çıktı, dilimle hissedebiliyorum. Yan taraftadaki dişetinde de şişkinlik var. Çektirmem gerekir mi?

Bu durum, perikoronit adı verilen enfeksiyonel bir durumun habercisidir. Zaman kaybetmeden hekiminize başvurmanızda fayda var. Şayet erken dönemde tedavi edilirse, tedavi daha kolay ve konforlu olur.

4.Ağrım var, dişim şiş. Bu halde diş çekimi yaptırabilir miyim?

Böyle bir durumda çoğunlukla akut ve aktif bir enfeksiyondan bahsetmek mümkündür. Bu halde, hastaya ilk önce antibiyotik tedavisi uygulanır ve ağız hijyeni sağlanır. Çekim işlemi bu tedavi ardından yapılır. Çekim, enfeksiyon varken yapılırsa, çevre dişlere de yayılabilir. Bunun dışında böyle bir durumda anestezik maddenin uyuşturma etkisi daha az hissedilir, bu sebeple operasyon kişi için ağrılı ve rahatsız edici geçer. Operasyon ardından enfekte olan bölgenin iyileşme süreci oldukça zor olacaktır.

5.20’lik dişler de normal dişler gibi mi çekilir?

20’lik dişler, normal dişler gibi çekilmezler. Yirmilik dişlerin çene kemiğindeki alanı, duruş pozisyonu, boyutu, üzerinin kemikle kaplı olması ya da mukoza ile kaplı olması çekimi etkileyen ve normal dişten ayıran özelliklerdir.

Yirmilik dişlerin çekimi kolay olsa dahi, çekim yapıldıktan sonra kanama ya da şişlik ortaya çıkabilir. Bu çekim ardından bu alanda çekim boşluğuna kan toplanmayabilir. Kan toplanmazsa ortam kuru kalır ve ”alveolit-kuru soket-dry soket ” ismi verilen iyileşme problemleri görülebilir. Birkaç gün ardından ise bu durum yavaş yavaş düzelmeye başlar. Şayet hekiminizin size önerdiği tavsiyeleri dinlerseniz, iyi bir postoperatif( işlem sonrası ) bakımla farklı tedavilere ihtiyaç duymazsınız.

6.Operasyon sonrası ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Yara yeri ile oynamak oldukça sakıncalıdır. Yara yeri oynandığı taktirde ağrıye, enfeksiyona ya da kanamaya sebep olabilir.

İlk 24 saat süresince besinleri dişin çekilen tarafından çiğnememeye özen gösterin.

İlk 24 saat sigara kullanılmamlıdır. Sİgara kanamayı arttıracaktır. İyileşmeyi geciktirecektir.

Tükürülmemeye dikkat edilmelidir. Tükürme ile pıhtı yerinden çıkabilir. Bu sebeple de kanama oluşur.

Kanama sık sık izlenmelidir. Şayet diş çekimi ardından dikiş atılmamış ise, steril gazlı bezle çekim ardından 15–30 dakika boyunca tampon uygulanır. Pıhtı oluşana dek tamponun ağızda tutulması gerekmektedir. Tampon çıkarıldıktan sonra kanama durmamış ise yeni bir bez koyulabilir.

Yüzde çekimden sonra oluşan şişmenin önlenmesi işlem ardından bölgeye soğuk bir tampon uygulaması yapılabilir. Bu sayede dolaşımın yavaşlatılması sağlanır. Tampon uygulaması şu şekilde yapılmalıdır:

  • 10 dakika soğuk tampon koyulmalı
  • 2 dakika ara verilmeli ve bölgenin dinlendirilmesi sağlanmalı
  • Ardından yeniden 10 dakika soğuk tampon uygulanmalı ve bu şekilde devam edilmelidir.

İlk 24 saat ardından tuzlu suyla ağzı gargara yapmanız iyileşme döneminizi hızlandıracaktır. Bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı tuzu karıştırıp hergün 2 defa garaga yapınız.

Ağız hijyeninize göre günlük olarak 2 kere sabah ve akşam olmak üzere dişleri fırçaladıktan sonra antiseptik gargaralarla gargara yapmanız sizi rahatkatacaktır.


تعليقات

تحميل...

المؤلف

جراحة الوجه والفكين و 3 أكثر

المقالات ذات الصلة