NORMAL DOĞUM...


Normal doğumun anne ve bebek için riskleri var mıdır?
مصدر عنوان إنترنت : http://www.tevfiksipahi.com.tr/?cat=2

Normal doğum deyimi artık kullanılmamakta, vajinal doğum deyimi kullanılmaktadır. Vajinal doğumun; hem anne hem de bebek için sezaryenle doğuma göre istatistiksel olarak çok anlamlı olmamakla birlikte,göre bazı üstünlükleri vardır.

Vajinal doğum sonrasında anne birkaç saat içinde normal aktivitelerini yapabilir, çok kısa sürede bebeğini emzirmeye başlayabilir.Bebeklerde yaş akciğer durumu daha az görülür.Buna karşın, uzamış doğum süresi ve çekilen sancılara bağlı olarak bebeğin kilo fazlalığı(iri bebek) leğen kemiği içindeki adale yapılarında deformasyon,yırtılma ve zedelenmelere neden olabilir. Bu ise doğum sırasında bebek ve anne hayatını tehlikeye sokmasından başka; annede doğum sonrası ilerde cinsel yönden tatminsizlik,idrar torbası ve rahim sarkması,yaşam kalitesinde bozukluk gibi ancak zorluk derecesi yüksek bazı operasyonlarla düzeltilebilecek rahatsızlıklara yol açabilir.Hatta bunlardan bazıları ameliyatla düzeltilemeyecek türdendir. Uzayan ve çok ıkınmalı geçen vajinal doğumlar sonrası gözlenen idrar torbası sarkması,rahim sarkması,idrar tutamama,idrar kaçırma,cinsel isteksizlik,vajinal ağrı ve yanmanın çoğalması sonucu eşler arasında yaşanabilecek sorunlar ortaya çıkabilir.

Doğum kanalında uzun süre kalan bebeklerde, kafasının maruz kalacağı baskı ve zorlanmaya bağlı oksijensiz kalma riski artar,doğumun sonlandırılması ve hızlandırılması için takılacak suni sancı ilaçları ve operatif doğum işlemi diye bilinen Forceps ve Vakum takılması bebeğin kafatasında ve beyin zarları üzerinde ve içinde kanamaya sebep olabilir.Hatta bu uygulamalarda bebeğin kafatası ve yüzünde ciddi zedelenmeler olabilir.

Özellikle zor doğum ve iri bebek diye nitelenen vakalarda bebeğin başı doğum kanalını geçse bile omuz bölgesi çıkmaz ve takılır.Omuz takılması ve iri bebek doğumlarında doğum yaptıran kişi her iki koltuk altından parmaklarını takıp çekmek zorundadır.Bu sırada bebeklerde koltuk altında bulunan sinir paketi zedelenir ve Erb Paralizisi denen ve bazen ömür boyu süren kalıcı sakatlık ve felç durumu oluşabilir.


تعليقات

تحميل...

المؤلف

المقالات ذات الصلة

أمراض النساء والتوليد

أمراض النساء والتوليد