Map2heal tetkik paylaşım modülü bir hayat kurtarılmasında yardımcı oldu !


رموز الدخول: انصمام رئوي
49 yaşında Akciğerine pıhtı atan (Akut Pulmoner Embolizm) bir hasta Map2heal'in "Tetkik Gönder" özelliği sayesinde ölümden döndü !

49 yaşındaki bir erkek hasta, saturasyon düşüklüğü (Oksijen yetersizliği), soğuk terleme, kalp debisi (atım gücü) düşüklüğü ve taşikardi (çarpıntı) ile acilen Afyon’da bir hastaneye müracaat eder. Hasta S.Y. hemodinamik (dolaşım) bozukluk gösterdiği için yoğun bakıma alınır, burada hızlıca Doktorların koyduğu teşhis “Akut Pulmoner Embolizm (Akciğere Pıhtı atması)” dir. Bilgisayarlı Tomografi sağ pulmoner arterin tamamını kapatan bir trombus (pıhtı) formasyonu göstermektedir (Resim 1).

Yaklaşık 1 ay öncesinde bypass ameliyatı geçiren hasta, ikinci kez, hem de ilkinden daha riskli ve büyük bir ameliyat ile karşı karşıyadır. Akşam saatlerinde bu ameliyatı yapabilecek çeşitli Doktorlar ile irtibata geçerler. Ancak hastanın bulguları, Bilgisayarlı Tomografisi bu Doktorlara iletilmek zorundadır.

Map2heal’in DICOM dosya gönderme özelliğini kullanan Afyon’daki Doktorlar ve hastanın yakınları, online konsültasyon (danışma) başlatırlar. Saniyeler içerisinde Ankara’ya iletilen filmler, alanında Uzman Kalp ve Damar Cerrahları tarafından paylaşılır. Görüşler alınır. S.Y. ‘ yi Ankara’da hemen ameliyat edecek bir hastane bulunur.

Acil olarak Ankara’ya sevk edilen S.Y. gelir gelmez, gece saat 22:00 de ameliyata alınır. Pulmoner Embolektomi (Akciğerden pıhtı çıkarılması) uygulanır. Yaklaşık 12 cm uzunluğunda thrombus materyali sağ ana pulmoner arterden (akciğer atardamarı) çıkarılır (Resim 2).

Her 100.000 kişiden 117’sinde görülen Pulmoner Emboli olgularında Mortalite (ölüm oranı) oldukça yüksektir. Özellikle bu vakada olduğu gibi massif pulmoner embolide %25, tedavi edilmemiş olgularda ise %60-80 lere varan bir mortaliteden bahsedilir (Circulation 2006 ; 114).

Bu vakalarda hayat kurtarıcı en önemli faktörlerden birisi olan “çabuk karar verme”, “çabuk yönlendirme” map2heal’in File Transfer (DICOM) ve paylaşım özelliği ile gerçekleştirilmiştir. Ameliyattan hemen ertesi günü şikayetleri gerileyen ve normal servise alınan hastanın durumu oldukça iyidir.

Pulmoner Emboli (Akciğere Pıhtı Atma) dan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz ? Sigara içmemeliyiz, Büyük ameliyatlardan sonra kan sulandırıcı kullanmalı ve hareket etmede bir sakınca yoksa, sürekli hareket halinde olmalı, bacaklarda varisler var ise tedavi ettirmeli, çok masa başı işlerde çalışılıyorsa, mutlaka arada ayakları elleri kolları hareket ettirmeli, uzun uçak, otobüs seyahatlerinde molalarda mutlaka dolaşılmalı, fazla kilolardan kurtulmalı ve eğer şeker hastalığı gibi metabolik rahatsızlıklar var ise mutlaka kan şekeri ayarını iyi yapmalı. Genelde kanda pıhtılaşma bozuklukları tespit edilen kimselerde fazla görülen bu rahatsızlık oldukça nadir fakat ölümcül olabilmektedir (Kaynak : http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/pu...).تعليقات

تحميل...

المؤلف

جراحة العظام والمفاصل و 40 أكثر

المقالات ذات الصلة

CHEST DISEASE (PULMONOLOGY)

تشخيص سرطان الرئة وعلاجه . تشخيص الجلطة الرئوية وعلاجها . تشخيص تضيق القصبة الرئ...

طب القلب

تصوير الأوعية التاجية . البالون التاجي . وضع دعامة تاجية . وضع دعامة للشريان ال...

جراحة القلب والأوعية الدموية

عملية الشريان التاجي . عملية صمام القلب : عملية صمام الشريان الأبهر . عملية صمام...

سرطان الرئة

هو عبارة عن أورام خبيثة تعود جذورها إلى مجاري التنفس. ينتشر هذا المريض لدى الرجا...