Liposuction ile Yağların Alınması


Liposuction ile vücuttaki orantısız yağ birikmelerinin düzeltilmesi, diyet ve egzersiz ile inceltilemeyen vücut bölgelerinin şeklinin iyileştirilmesi işlemi Plastik Cerrahi’de çok sık uygulanan ve popülaritesini hiç kaybetmeyen cerrahi bir.müdahaledir

Liposuction ile vücuttaki orantısız yağ birikmelerinin düzeltilmesi, diyet ve egzersiz ile inceltilemeyen vücut bölgelerinin şeklinin iyileştirilmesi işlemi Plastik Cerrahi'de çok sık uygulanan ve popülaritesini hiç kaybetmeyen cerrahi bir.müdahaledir

Tüm dünyada problem olduğu farkedilen genel vücut kilo artışı, bu artışın yol açtığı ciddi sağlık problemleri, egzersizin sağlıklı bir yaşam sürmedeki reddedilemez etkisi, çağımızda vücut genel görünüşünde en farkında olunan sorunların başında kilolu olma ya da orantısız yağ birikimlerinin yol açtığı rahatsız edici forma sahip olma durumu olduğu bilinmektedir. Obezite, yani aşırı kilolu olma durumu, yarattığı sayısız ciddi sağlık sorunları nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun olarak toplumu bilinçlendirme, bu durumu önleme, adeta bir hastalık gibi tedavi etme amacı ile gayretli ve başarılı kampanyalar, sınırlamalar ile mücadele edilen bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmıştır.

Aşırı kilolu olmanın dengeli beslenme ve egzersiz ile önlenmesi veya giderilmesi günümüzde en sık düşünülen, konuşulan, tartışılan ve çaba gösterilen bir sağlık sorunudur. Bu sorunun çözümü bir kısım inatçı bölgelerde görünümü etkileyen şekil bozuklukları olarak karşımıza çıkmaktadır. Estetik Cerrahi'nin devreye girdiği bu noktada liposuction etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Liposuction ile bölgesel birikim göstermiş yağ dokuları cerrahi girişim ile kalıcı olarak uzaklaştırılabilir, vücut hatları memnuniyet verici hale getirilebilir.

Girişim öncesi planlama her ameliyatta olduğu gibi büyük önem taşır. Bu planlama ile hastanın beklentileri, cerrahi girişimin sınırları, yapılabilecekler, anestezinin şekli belirlenir. İşlem hastanın ihtiyacına göre genel anestezi, sedasyonla birlikte lokal anestezi veya sadece lokal anestezi ile uygulanabilir. Problemli bölgeler fotoğraflanır ve çizim yapılır.

Ameliyat sırasında yağ alınacak bölgelere lokal anestetik içeren serum enjeksiyonu yapılarak travmanın azaltılması, yağların hareketlendirilmesi, damarların büzüşerek az kanama olması ve ameliyat sonrasında ağrının giderilmesi sağlanır. Sonrasında, yaklaşık 1 cm.lik cilt kesileri ile özel kanüller yardımı ile hem yağ emme hem de çeşitli kanüllerle "liposculpturing" de denen yağların şekillendirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Kanüllerle yağ alınması yüksek basınçlı vakum üreten özel cihazlar yardımı ile gerçekleştirilir; bazı durumlarda vakum için özel enjektörler de kullanılabilir.

Liposuction ile alınabilecek yağ miktarı hastanın kilosuna, vücut yapısına, yağ birikimine bağlı olmakla birlikte en fazla 6 litre civarındadır. İşlemden sonra cilt kesileri kapatılır, uygun korse ile hasta çıkartılır. Genel anestezi ile ameliyat olanlar 1 gece hastanede takip edilirler.

Ameliyat sonrasında hayatı sınırlayacak derecede ağrı beklenmez, yer yer geçici his kayıpları olabilir. Ödem ve bölgesel morluklar doğal bir süreçtir, birkaç hafta içinde azalarak kaybolur.

Yorucu işi olmayanlar birkaç gün içinde işlerine dönebilirler. Ağır olmamak koşuluyla spor dahil tüm günlük aktivitelerine 1 hafta içinde devam edebilirler.

Girişim yapılan bölgelere masaj yapılarak ödemin giderilmesi ve cilt çekintilerinin önlenmesi, 4-6 hafta korsenin giyilmesi sonuçlar açısından önemlidir.

Başlangıçta ödeme bağlı olarak işlemin sonucu belirgin değildir. 3 ay içinde değişiklikler gözle görülür hal alır. Bu süre zarfında cilt oluşan değişikliğe uyum sağlar ve gerilir.

Liposuction ile birikime neden olan yağ dokuları bölgeden uzaklaştırıldığından ve yağ hücreleri sabit sayıda olduğundan bu bölgede tekrar birikim olmaz. Ancak, hastanın diyet ve egzersiz ile vücut yapısını koruması istenir. Bunun nedeni işlemden sonra aşırı kilo alınması halinde orantısız yağ birikimlerinin görülebilecek olmasıdır.

Fazla yağ alınması, eşlik eden sağlık problemlerinin bulunması, çok sayıda cerrahi girişimin aynı seansta yapılması, sıvı ve kan sulandırıcı tedavilerin uygun yapılmaması hallerinde "yağ embolisi" olarak adlandırılan ciddi bir komplikasyon riski mevcuttur. Ancak, ameliyat öncesi genel sağlık durumu iyi tetkik edilmiş, uygun planlama yapılmış ve tedavileri düzenlenmiş kişilerde ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon beklenmez.

Unutulmaması gereken en önemli nokta liposuction bir kilo verme, zayıflama yöntemi değil, bir şekil düzeltme ameliyatıdır.


تعليقات

تحميل...

المؤلف

المقالات ذات الصلة