EMZİRMENİN YARARLARI?


Emzirmenin anne ve bebek açısından yararları nelerdir?
مصدر عنوان إنترنت : http://www.tevfiksipahi.com.tr/?cat=2

Emzirmenin önemi artık net olarak bilinmektedir ve tüm dünyada teşvik edilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün emzirmeyle ilgili özel bir bildirisi bile vardır. Emziren annelerin bebekleriyle arasında çok sıkı bir duygusal bağ kurulur. Anne sütü bebekler için en ideal besindir. Bebekler mümkünse ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. İlk 6 aydan sonra uygun ek gıdalar ilave edilmelidir fakat anne sütü olduğu ve bebek aldığı sürece emzirilmelidir. Emzirme sadece bebekler için değil annelerin de sağlıklarını korumaları için son derece önemlidir.

Bebek için yararları:

*İdeal beslenme: Anne sütünün içinde bebeğinizin alması gereken besinler mevcuttur. Bebeğin büyümesi,sindirim sistemi ve beyin gelişimi için gereken yağları,proteinleri, karbonhidratları ve mineralleri içerir.

*Sindirim kolaylığı: Bebeklerin anne sütünü sindirmesi mamayı sindirmesinden çok daha kolaydır.Anne sütü ile beslenen bebekler daha az kusar; bunun nedeni mamanın midede uzun süre kalmasıdır.Aynı zamanda daha az ishal olurlar, çünkü anne sütü ishale neden olan mikropları öldürür.

*Hastalıklara karşı korunma: Anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı koruduğu tespit edilmiştir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde astım, solunum yolu enfeksiyonları, besin alerjisi ve egzama gibi cilt hastalıkları daha az görülür. Anne sütü emmek, bebeğin çene kemiğinin ve yüz kaslarının normal şekilde gelişmesine de yardımcı olur.

Anne için yararları:

*Maliyetsiz, hazır ve uygun gıda: Bebek her ihtiyaç duyduğunda hazırdır, steril ve ideal ısıdadır. Mama gibi hazırlama süreci yoktur. Üstelik bedavadır.

*Kolay kilo verme: Emziren anneler günde yaklaşık 500 kalori fazladan yakarlar ve böylece hamilelik kilolarından kurtulmaları kolaylaşır.

*Doğumdan sonra daha hızlı toparlanma: Bebeğin emme hareketi,vücudunuzun ve rahmin daha hızlı toparlanmasını sağlayan bir hormon olan oksitosin salgısını tetikler.

*Uzun vadede sağlığa yararlı: Emzirmek menopozdan önce göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır.İlerleyen yaşlarda oluşan kemik erimesine karşı (osteoporoz) direnci arttırır. Ayrıca rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı koruduğu da düşünülmektedir.


تعليقات

تحميل...

المؤلف

المقالات ذات الصلة