Diyabet gözde kalıcı hasarlar yaratablir


Diyabet kan şekeri yüksekliği ile seyreden böbrek, kalp,damarlar, sinirler ve gözde ciddi hasara yol açan bir hastalıktır . Gözde retinopati, katarakt, glokom, kırma kusurları , göz kaslarında felçler meydana getirerek kısmı ya da tam bir görme kaybına yol açar.

Diyabetik retinopati

Diyabet kan şekeri yüksekliği ile seyreden böbrek, kalp,damarlar, sinirler ve gözde ciddi hasara yol açan bir hastalıktır .

Gözde retinopati, katarakt, glokom, kırma kusurları , göz kaslarında felçler meydana getirerek kısmı ya da tam bir görme kaybına yol açar.

Diyabetik hastaların periyodik göz kontrolleri hastalığın erken tanı ve tedavisini sağlar . Hastalar ciddi retina problemleri olmasına rağmen görme merkezleri etkilenmemişse bir problem yaşamayabilirler.

Diyabetik hastalarda kan şekerinin , hipertansiyonun ve kan yağlarının kontrol altında tutulması hastalığa bağlı komplikasyonları geciktirir .

Böbrek yetmezliği , geçirilen ciddi enfeksiyonlar, hamilelik , yüksek tansiyon, diyabete bağlı göz bozukluklarının şiddetlenmesine yol açar.Böyle bir durumda görme ile ilgili herhangi bir problemde hasta göz doktoru ile hemen temasa geçmelidir.

Kan şekeri yüksekliği gözün arka kısmında retina tabakasında bulunan damarların duvar yapısını bozarak retina içine kan ve sıvı sızmasına , bu sıvıların makula denen gören kısmında birikmesine , damar duvarında balonlaşmalara, yeni damar oluşumlarına ve fibrotik bantlara yol açar . Oluşan yeni damarlar kanamaya çok eğilimlidir . Bu damarlardan gelişen kanamalar ,fibrotik bantların retina tabakasında oluşturduğu çekintiler ve dekolmanlar kalıcı görme kayıplarına yol açabilirler .

Tedavide son yıllarda uygulanan göz içi enjeksiyonları ile oldukça tatminkar sonuçlar elde edilmektedir ,Ayrıca laser tedavisi ve vitrektomi ameliyatları ile görme kayıpları önlenmeye çalışılmaktadır .

Dr. Emine Tülin Demireller


تعليقات

تحميل...

المؤلف

جراحة العظام والمفاصل و 31 أكثر

تعليقات المؤلف

تعرق اليدين

التعرق هو عبارة عن حادثة فيزيولوجية. ولكن مع ذلك فإن مرض هيبرهيدروسيس (التعرق ال...

اقرا المزيد

التدريب على اجراءات خروج المرضى: التدريب على اجراءات خروج المرضى بعد الولادة

النزيف: يستمر النزيف بعد الولادة لمدة تصل إلى 4-6 أسابيع. في الأيام الثلاثة الأ...

اقرا المزيد

صداع الرأس

صداع الرأس ...

اقرا المزيد

المثانة المفرطة الحساسية

المثانة المفرطة الحساسية؟ والمقصود بها الانقباض اللاإرادي المفرط للمثانة. إن الأ...

اقرا المزيد

العقم الذكري

ما هو العقم؟ يُعَرَّف العقم بأنه عدم نشوء الحمل خلال سنة واحدة بالرغم من وجود ال...

اقرا المزيد

المقالات ذات الصلة

علم الغدد

مرض السكري معالجة مرض السكري والغدة الدرقية خلال فترة الحمل ......